Česko zažilo nejhorší úhyn včelstev za 12 let: varroóza a klimatické změny ničí včely

Letošní zima v Česku vedla k úhynu téměř čtvrtiny včelstev, což je nejhorší situace za dvanáct let, uvádí Univerzita Palackého. Hlavními příčinami jsou varroóza, cementový med a klimatické změny.


Letošní zimu v Česku nepřežila téměř čtvrtina včelstev, což představuje nejhorší výsledek za posledních dvanáct let. Tuto informaci zveřejnila Univerzita Palackého v Olomouci. Významnými příčinami tohoto dramatického úhynu jsou varroóza, cementový med a měnící se klimatické podmínky.

Parazit Varroa destructor byl opět hlavní příčinou úhynu včelstev. Teplé jarní počasí loňského roku umožnilo jeho brzký rozvoj, což vedlo k oslabení včelstev. Tento trend narušil dlouhodobě střídající se období větších a menších úhynů, což potvrzuje i Jiří Danihlík z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UPOL.

Včelaři se kromě varroózy potýkali také s neobvykle intenzivní melecitózní snůškou medu, známou jako cementový med. Ten komplikoval ošetřování včelstev a ztěžoval jejich přezimování. Tato situace byla výsledkem kombinace vlhké zimy a teplého jara.

Výzkum, jehož se účastnilo více než 9 tisíc včelařů v rámci mezinárodního projektu COLOSS, přinesl reprezentativní data o úhynu včelstev. Největší ztráty byly hlášeny v Praze, Libereckém kraji a na Českolipsku. V Českolipském okrese přišli včelaři až o polovinu včelstev.

Dramatické úhyny v důsledku klimatických změn poukazují na naléhavost úprav včelařských strategií. Odborníci plánují analyzovat strategie úspěšných včelařů a vytvořit nové metodiky pro prevenci a zvládání nemocí. Spolupráce napříč včelařskou komunitou bude klíčová pro adaptaci na měnící se podmínky.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Ústí nad Labem

Hlavní zprávy